samandere.com samandere.com samandere.comsamandere.com samandere.com
 Bu site su ana kadar
free web hit counter
defa ziyaret edildi
.

Düzce Valiliği
Düzce Belediyesi

Açık Öğretim Lisesi
Açık İlköğretim Ok.
Eğitim.gov.tr
SSK
Emekli Sandığı
Saçak-Der


 
 


 


TARİHÇEOsmanlı - Rus 93 harbinin hemen ardından 1880 yılında Harşıt Boylarından (1877-78) 6 aile göçe karar verirler. Doymuş köyünden çıkıp önce Karadeniz'e inererek deniz yoluyla Akçakoca'ya çıkarlar. Düzce ovasına varınca barınamazlar malaryadan (Sıtma ). Arka dağlara yükselip Çakırsayvan yerine konmaya karar verirlir. "Çakırsayvan" köyü Danik sırtında bacalarını tüttürürler.
Karahasanlar, Hacı Aliler (Hacıgil), Kızanlılar, İsmail ustalar, Girbitcigiller,Gubatlılar hane olurlar. Yağmur yağar, kar yağar Abant dağlarına. Geçer nice nice bahar- yaz. arkadan gelenler olur zamanla. artan haneler yer edinirler vadinin dere tarafında. tarla açarlar.Yıl 1915'leri bulmuştur. Derenin karşı yamacında Abhazaların yazlıkları vardır. Onlar daha önce tutmuşlar Derdin dağı tarafını.
Çakırsayfana gelip toprağa kazma, ağaca balta vuranlardan Cafarkızı Ayşa, Bolatgil, Karaholla Osmanlar, Çolakgil, Musa Çavuş, Girbitci giller,Cillangiller, Töynüklügiller, Hızanlı Hatipler, Cingil, Hoca Mehmetler, Çamoğları köyün ilk sayvanlarını kurarlar. Sonra evleri çatarlar orman içine. Olurlar komşu. Geçen zaman içinde baca sayıları aratar. Tüter vadinin dumanı. Çamoğları, hamzaoğları, Arnavutlar, Yomralılar, adım atar bir bir samanderenin iki yamacına. Kurulur yeniden Çakırsayvana bitişik mahalle. Evler ırak ama gönüller bir, imeceler bir, sevgileri çok, dertleri az. Bebeler boyatar, çan-kelek seslerine delikanlıların, genç kızların türküsü, ıslıkları karışır. Guguklar her bahar öter ormanda. Davul çalınır, düğün dernek kurulur. Dururmu bizimkiler artar gider kızanlar beşer , onar. 1957 de ikinci köy olur Samandere. İlkokul 1952 de yapılır ve açılır. Çakırsayvan da okul yok. Çevredeki çok köyde okul yoktur. Çağdaş eğitimin ilk adımı atılır. Karalastikli, kara önlüklü köy çokukları adım atar karanlıktan. Yeniliğe, aydınlanmaya açılır pencereler. Okul yazar olur gençler. Kimi öğretmen. kimi ormancı, kimi iktisatçı, doktor, hakim, imam hatip olur geçen yılların ardından.
Uzak dağ başında bizlere öğretmen olan başka Anadolu çoçuklarına saygı duyar Çakırsayvanlı, Samandereli çocukları. Emekleri var bu kalem tutan ellede.....

Numan GÜMÜŞ
Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni
Amatör Astsronom

SON DAKİKA HABERLERİ
DÜZCEDE HAVA
DÜZCEDEN HABERLER
DÜZCE
Web tasarim: Ismail YILMAZ Bolu Fen Lisesi Fizik Ögretmeni www.ismyilmaz81@gmail.com.tr