samandere.com samandere.com samandere.com samandere.com samandere.com
 
 
 


 

KÖYÜMÜZÜN KÜLTÜREL YAPISIKaradeniz kökenli olmamız nedeni ile halk oyunları Karadeniz kökenlidir. Kemençe, davul- zurna ana çalgıların eşliğinde kadınlı erkekli horonlar oynanır.
Yemek kültürü genel anlamda yeşile- tahıla bağlı olarak gelişmiştir. Karalahana köyümüzde oldukça sevilir. Yaklaşık yedi, sekiz tür yemeği yapılır. Mısırdan yapılan yemeklerimiz de oldukça fazladır.
Mutfakta Karadenizin etkisi ağır basar. Orman ürünü kaldirik (ıspıt), ezentere, ısırgan otu sevilir ve özel yemekleri yapılır. Fasulye, lahana turşularına unutmamak gerekir.
Abhazalardan alınan mamursa (mısır unu ile yapılır) özel günlerin sofrasında kendine yer bulur. Mamursa günleri yapılır.
Düğünleimizde topluca çalıp oynamak gençlerimizin en büyük tutkusudur.
Dini bayramlarımızın ayrı bir önemi vardır. Topluca bayramlaşma ve topluca mezarlık ziyaretleri yapılarak deçmişlerimize Kuran ile merhaba denir. Anıları yad edilir.Bayramlarda yemek ikramları yapılır. Çocuklar özellikle sevindirilir.
SAÇAK-DER olarak yıllık bir bülten hazırlayıp renkli veb-ofset bastırılarak dağıtılır. Sinekli yaylamızda her yıl Temmuz ayının son haftasında Beyköyü Belediye Başkanlığı ve muhtarlarımızın işbirliği ile Karadeniz oyunları, kemençe şenliği yapılır. Temmuz 2007 yılında 5. gerçekleştirilmiştir.
Ayrıca şiir, hikaye, anı ve kısa roman yazan köylülerimizde kültürümüze farklı bir açıdan katkı sağlamaktadırlar. 2007 yılında Emekli Fen Bilgisi Öğretmenimiz Numan GÜMÜŞ tarafından yazılan "Cafar Kızı Ayşa" adlı biyografik roman buna en güzel örnek verilebilir.(İkinci kitap da bitmek üzere).

Numan GÜMÜŞ
Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni
Amatör Astsronom

   

 

Web tasarim: Ismail YILMAZ Bolu Fen Lisesi Fizik Ögretmeni www.ismyilmaz81@gmail.com.tr