samandere.com samandere.com samandere.com samandere.com samandere.com
 
 
 


 

TURİZM

Düzce Beyköy asvalt yolundan 22 Kilometrelik yol Uğursuyu ve Samandere dere boyundan köye bağlar insanlarımızı. Her mevsim derenin hemen kenarından doğanın bütün güzelliğini izleyerek köymüze ulaşmak mümkündür.
Köyümüzün içinde ve Orman Bölge Şefliği yanında ülkemizin doğa harikası Üç Kademeli dar kayaların arasındaki Şelalelerimizi kesinlikle herkesin görmesi gerekir. Şelale’nin de bulunduğu 500 metrelik dere boyunca, anıt ağaçlar, 3 adet şelale ve 1 de Cadı Kazanı adi verilen derin bölüm bulunmaktadır. Şelalede, büyük ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek “Cadı Kazanı” içinde, derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akısını sürdürür. Biranda insanin içine ürperti ile birlikte ferahlık veren suyun şiddetli akışında şekillenen kayalarıyla da Şelalemiz, görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Resimler için....
Bölge şeflerimizden Mustafa GÖKÇE ‘nin Şelaleye inen asma merdivenleri yapmış olması övgüye değer  hizmetlerdendir. Teşekkürle Mustafa GÖKÇE Bey’e
Milli Parklara bağlı dere havzası piknik yapılan en otantik doğa harikası bir yerimizdir.
 Şelalenin hemen yanı başında iki tane piknik ve balık yenebilen güzel binaları ile hizmet veren resturantlarımız vardır. Resul ve Zekainin yerleri.
(
Ayrıntı için tıklayınız Zekai'nin yeri ). Gecelenecek yataklı temiz pansiyonları  ile de hizmet vermektedirler.
Dere boyu yürüyüş ve fotoğraflanmaya çok uygundur. Ağaçlar,kuşlar ve şelaleler sizlere arkadaşlık edecektir.
Şelaleden sonra sola ayrılan siteplize orman yolu
Sinekli Yaylası (11 Km)  ve Abant Gölüne (13 Km)  sizleri taşır. Yaz aylarında her türlü  binek araçlarınızla yol alablirsiniz. Ormanları görür doğada bol oksijeni bedava akciğerlerinize doldurabilirsiniz. Abanta vardıktan  sonra tekrar vadiden Düzce’ ye  dönebilirsiniz.
Sizleri Temmuzun son pazarı Sinekli Yaylası Kemençe Şenliğine bekleriz. (5.  si yapıldı)
 Şelaleden sağ tarafa doğru giderseniz Eşkıya Kayasına ve Koca Yaylayı dolaşıp piknik yapar, stresinizi atabilirsiniz.
 Mardandan sola  ayrılarak, Orman Bölge Müdürlüğü Orman yangın gözetleme kulesine çıkarsanız dürbünle ta karadenize kadar kuşbakışı  doğanın bütün güzelliğini seyretme fırsatını bulabilirsiniz.
Temmuz , Ağustos aylarında gece açık havada Saman yolu ile yıldızları gözlemek ruhunuzun derinliklerinde uzayı algılamanıza yardım eder. Bir gece mutlaka gökyüzüne bakınız.
  Bekleriz….

Numan GÜMÜŞ
Emekli Fen Bilgisi Öğretmeni
Amatör Astsronom
Web tasarim: Ismail YILMAZ Bolu Fen Lisesi Fizik Ögretmeni www.ismyilmaz81@gmail.com.tr